Eugen Jochum


Eugen Jochum (ur. 1 listopada 1902 w Babenhausen (Szwabia); zm. 26 marca 1987 w Monachium) był niemieckim dyrygentem i zalicza się do najbardziej znanych interpretatorów dzieł Antona Brucknera. (wyznanie katolickie)

Eugen Jochum (1961)
Eugen Jochum (1961).
Źródło: Wikimedia Commons

Życiorys


Eugen Jochum był synem nauczyciela, organisty i kierownika chóru. Wychowywał się razem z braćmi Otto i Georgiem Ludwigiem w katolickim domu rodzinnym. Już jako czterolatek otrzymał pierwsze lekcje gry na fortepianie, a w wieku sześciu lat na organach. W wieku dziewięciu lat pomagał grać na organach w kościele i w ten sposób powstało u niego początkowe zainteresowanie muzyką kościelną. Studiował grę na fortepianie i organach w konserwatorium Leopold-Mozart-Konservatorium w Augsburgu i w latach 1922–25 w Monachijskiej Akademii Muzycznej dyrygenturę u Siegmunda von Hauseggera i kompozycję u Hermanna Wolfganga von Waltershausena. Oprócz tego pracował jako akompaniator w operze w Monachium.

Jochum debiutował jako dyrygent 16 marca 1926 z Filharmonikami Monachijskimi VII Symfonią Brucknera. Następnie jako kapelmistrz pracował w Mönchengladbach, Kilonii (1927–29), Lubece, Mannheim. Od 1930 do 32 był muzycznym dyrektorem generalnym w Duisburgu, a w latach 1932–34 w Operze Niemieckiej (niem. Deutsche Oper Berlin) w Berlinie. Dodatkowo w Berlinie działał jako kierownik muzyczny w rozgłośni Funkstunde, dyrygował Filharmonikami Berlińskimi i Berlińską Radiową Orkiestrą Symfoniczną (Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin, RSB). W latach 1934–39 był następcą Karla Böhma jako muzyczny dyrektor generalny Hamburskiej Opery Państwowej i kierował Hamburską Filharmoniczną Orkiestrą Państwową jako następca Karla Mucka. W 1949 r. założył Orkiestrę Symfoniczną Radia Bawarskiego w Monachium, którą kierował do 1960 roku. W tym czasie dyrygował też gościnnie w Bawarskiej Operze Państwowej. Od 1961 do 1964 był dyrygentem orkiestry Royal Concertgebouw Orchestra w Amsterdamie, a od 1969 kierownikiem artystycznym Filharmonii Bambergu, gdzie w latach 1971–73 został naczelnym dyrygentem Bamberskich Symfoników.

Eugen Jochum stał się znany dzięki interpretacjom dzieł Antona Brucknera, przy czym preferował wydania dzieł Brucknera Leopolda Nowaka. Od 1950 r. był przewodniczącym niemieckiej sekcji Internationale Bruckner-Gesellschaft. Oprócz utworów Brucknera w jego repertuarze znalazły się dzieła Gustava Mahlera, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Josepha Haydna, Jana Sebastiana Bacha, Richarda Wagnera, Johannesa Brahmsa i Carla Orffa.

Literatura


  • Hans-Klaus Jungheinrich: Die großen Dirigenten. Hermes Handlexikon. Econ, Düsseldorf 1986, s. 70, ISBN 3-612-10045-9.

Linki


  • Biografia Eugen Jochum w Bayerisches Musiker-Lexikon Online (BMLO) (online).
  • Biografia Eugen Jochum w Oesterreichisches Musiklexikon (online).

Licencja Creative Commons
Ten artykuł jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.