August Ferdinand Naeke

August Ferdinand Naeke (ur. 15 maja 1788 Frauenstein; zm. 12 września 1838 w Bonn) był niemieckim filologiem klasycznym. (wyznanie ewangelickie)

Genealogia

Ojciec Johann Gottlieb Naeke, radca dworu; matka N.N.; brat Gustav Heinrich Naecke (1785–1835), malarz; – kawaler.

Życiorys

August Ferdinand Naeke pochodził z rodziny urzędniczej. Jego ojciec został przeniesiony jako radca dworu do Drezna. Tam też uczęszczał od Wielkanocy 1801 r. do 1806 do szkoły książęcej Landesschule Pforta, gdzie dzięki pilności w nauce zyskał przychylność Karla Davida Ilgena. Następnie studiował prawo na uniwersytecie w Lipsku, ale wkrótce poświęcił się filologii klasycznej. W 1810 r. doktoryzował się u Gottfrieda Hermanna.

Po studiach pracował jako nauczyciel w Pädagogium w Franckesche Stiftungen w Halle. Oprócz tego kontynuował swoją działalność naukową i w 1812 r. habilitował się pracą Schedae criticae de Pleiade tragicorum graecorum na uniwersytecie w Halle, gdzie został Privatdozentem. W 1817 r. otrzymał nominację na profesora nadzwyczajnego filologii klasycznej. W tym samym roku ukazało się jego największe dzieło Choerili Samii opera, quae supersunt, collegit et illustravit, de Choerili Samii aetate, vita et poesi aliisque Choerilis diss.; inest de Sardanapali epigr. disput.. W następnym roku powołano go na uniwersytet do Bonn jako profesora nadzwyczajnego. W 1820 r. awansował na profesora zwyczajnego retoryki i filologii klasycznej.

Od 1833 r. aż do śmierci August Ferdinand Naeke wydawał w Bonn razem z Friedrichem Gottliebem Welckerem czasopismo Rheinisches Museum für Philologie. Wiele pism zostało wydanych dopiero po jego śmierci m.in. przez Karla Augusta Varnhagena von Ense (Wallfahrt nach Sesenheim, 1840). Bardzo były szanowane jego mowy uroczyste z okazji urodzin króla oraz trwałą wartość ma mowa z 1831 r. poświęcona zmarłemu Bartholdowi Georgowi Niebuhrowi.

August Ferdinand Naeke zmarł 12 września 1838 w Bonn.

Dzieła (wybór)

  • Choerili Samii quae supersunt collegit et illustravit, de Choerili Samii aetate, vita et poesi aliisque Choerilis. Weidmann, Leipzig 1817.
  • Dissertatio de Callimachi Hecale. Thormann, Bonn 1829.
  • Wallfahrt nach Sesenheim. wyd. przez Karla Augusta Varnhagena von Ense. Duncker und Humblot, Berlin 1840.
  • Augusti Ferdinandi Naekii opuscula philologica. 2 tomy, wyd. przez Friedricha Gottlieba Welckera. Weber, Bonn 1842–1845.
  • Carmina Valerii Catonis cum A. F. Naekii annotationibus. wyd. przez Ludwiga Schopena. König, Bonn 1847.

Literatura

Linki