Johannes Gottfried Gurlitt


Johannes Gottfried Gurlitt (ur. 13 marca 1754 r. w Halle; zm. 14 czerwca 1827 r. w Hamburgu) - niemiecki filolog i pedagog. (wyznania ewangelickiego)

Johann Gottfried Gurlitt
Johannes Gottfried Gurlitt.
Źródło: Wikimedia Commons

Genealogia


Ojciec Johann Georg, mistrz krawiecki z Konradswaldau (obecnie Grzędy, Dolny Śląsk); matka Johanna Christiane Carnal; kawaler.

Życiorys


Johannes Gottfried Gurlitt uczęszczał od 1762 r. do Thomasschule w Lipsku, gdzie jego rodzice zamieszkali krótko po jego narodzeniu. Już tutaj poznał oprócz języków klasycznych języki orientalne. Od 1772 r. studiował teologię i filologię klasyczną m.in. u Christiana Augusta Crusiusa i Johanna Augusta Ernestiego na uniwersytecie w Lipsku. W latach 1776-78 próbował swoich sił jako docent na uniwersytecie w Lipsku. Wiosną 1778 r. przyjął propozycję pracy w gimnazjum z internatem w Kloster Bergen k. Magdeburga. Od 1797 r. kierował tą placówką oświatową. Gurlitt kształcił swoich uczniów, aby byli niezależni w sensie oświecenia. Wspierał naukowe nauczanie i założył czytelnię dla uczniów. Także półroczne egzaminy i nagrody za uczniowskie dokonania powinny wspierać ten cel. W 1802 r. Johann Jacob Rambach powołał Gurlitta do Hamburga w celu zreformowania gimnazjum akademickiego Johanneum i gimnazjum. W Johanneum został profesorem języków orientalnych. Gurlitt kierował tymi placówkami, aż do śmierci. Jego tamtejsza praca również przebiegała zgodnie z myślami oświecenia. W 1804 r. wprowadził egzamin dojrzałości w gimnazjach.

W swojej pedagogice wierzył w dobro w ludziach, cenił ponad wszystko zrozumienie i w nauczaniu widział zdecydowaną procedurę wychowawczą. Johannes Gottfried Gurlitt opublikował prace dotyczące Nowego Testamentu, filologii klasycznej, filozofii, archeologii i podręczniki.

Dzieła (wybór)


  • Rede von den Pflichten, Freuden und Leiden des Lehrers der Jugend , 1797.
  • Über die Gemmenkunde , 1798.
  • Über antike Köpfe, Hermen und Büsten, 1799.
  • Animadversionum ad auctores veteres particula sexta , 1817.
  • Geschichte der Bettelmönchsorden, 1822.
  • Vorlesungen über die Geschichte des Pabstthums, 1828.

Literatura


Linki


  • Biografia w Magdeburger Biografisches Lexikon.