Yosef Hayim Yerushalmi

Yosef Hayim Yerushalmi (ur. 20 maja 1932 r. w Nowym Jorku; zm. 8 grudnia 2009 r. tamże) - amerykański historyk. Był profesorem historii żydowskiej na uniwersytetach Columbia University i Harvard University.

Yosef Hayim Yerushalmi
Columbia University Archives

Życiorys


Yosef H. Yerushalmi urodził się w Bronksie jako syn rosyjskich emigrantów. Studiował w Nowym Jorku na Yeshiva University i w Jewish Theological Seminary (Żydowskie Seminarium Teologiczne). W 1957 r. odbyła się jego ordynacja na rabina. Na uniwersytecie Columbia University obronił w 1966 r. pracę doktorską o hiszpańskim filozofie i fizyku Isaacu Fernando Cardoso. W latach 1966-1980 uczył jako profesor historii żydowskiej na Uniwersytecie Harwardzkim, od 1980 był profesorem historii i kultury żydowskiej oraz dyrektorem w Center for Israel and Jewish Studies w Columbia University w Nowym Jorku. W latach 1987-1991 przewodniczył w instytucie Leo Baeck Institutes w Nowym Jorku.

Prace Yosefa Hayima Yerushalmi obejmują szeroki obszar historii Żydów sefardyjskich, od ich wypędzenia z Półwyspu Iberyjskiego przez mesjanizm żydowski i tradycję niemieckojęzycznego judaizmu do czasu analizy religii przez Sigmunda Freuda.

Był jednym z najwybitniejszych historyków żydowskich XX wieku. Za swoją pracę naukową otrzymał liczne nagrody, wyróżnienia i był doctorem honoris causa wielu uczelni m.in. Uniwersytetu Hajfy, Uniwersytet Ludwika Maksymiliana w Monachium i École pratique des hautes études.

Dzieła (wybór)


  • From Spanish Court to Italian Ghetto. 1971.
  • Haggadah and History. 1975.
  • Freud's Moses: Judaism Terminable and Interminable. 1993.
  • Israel, der unerwartete Staat. 2006.

Linki