Vinzenz Lachner


Vinzenz Lachner (ur. 19 lipca 1811 r. w Rain am Lech; zm. 22 stycznia 1893 r. w Karlsruhe) był niemieckim kompozytorem, dyrygentem i nauczycielem muzyki. (wyznanie katolickie)

Genealogia


Ojciec Anton (1756–1820), zegarmistrz i organista w Rain; matka Anna Kunz, córka nauczyciela z Reimlingen; bracia Ignaz (1807–1895), Franz (1803–1890) oraz przybrany brat Theodor byli kompozytorami i dyrygentami, a dwie siostry organistkami.

Życiorys


Vinzenz Lachner, podobnie jak rodzeństwo, pierwsze lekcje muzyki otrzymał od swojego ojca. Jako, że miał zostać nauczycielem uczęszczał do gimnazjum w Augsburgu. W 1828 r. otrzymał posadę guwernera w Poznaniu. Jednak jego zainteresowanie muzyką spowodowało, że w 1834 r. udał się do Wiednia, aby tam studiować muzykę i zostać następcą brata Ignaza jako organista w tamtejszym kościele ewangelickim. W 1836 r. objął dziedzictwo brata Franza jako kapelmistrz dworski w Mannheim. Przelotnie pracował w niemieckiej operze w Londynie (1842) i teatrze miejskim we Frankfurcie nad Menem (1848). W 1873 r. przeszedł na emeryturę i odtąd żył w Karlsruhe, gdzie najpierw udzielał prywatnie lekcji muzyki, a od 1884 r. uczył w tamtejszym konserwatorium.

Vinzenz Lachner komponował przede wszystkim pieśni, dzięki którym stał się znany, a oprócz tego dwie symfonie, uwertury i muzykę kameralną. Napisał muzykę do przetłumaczonego przez Friedricha Schillera »Turandota«. Jego kwartet fortepianowy i uwertura świąteczna zostały wyróżnione nagrodami. Poza tym renomę zyskał jako wyśmienity dyrygent. Jego kompozycje – za wyjątkiem utworów przeznaczonych dla chórów męskich – są dzisiaj w większości zapomniane.

Jego uczniami byli m.in. Robert Kahn i Hermann Levi.

Literatura


  • Carl Krebs: Lachner, Vinzenz w Allgemeine Deutsche Biographie (ADB). Tom 51, Duncker & Humblot, Leipzig 1906, s. 531.
  • Harald Johannes Mann: Die Musikerfamilie Lachner und die Stadt Rain. Deibl, Rain 1989.

Linki