Karl Ortlob

Karl Ortlob (ur. 17 stycznia 1628 w Oleśnicy; zm. 17 sierpnia 1678 we Wrocławiu) – niemiecki teolog ewangelicki i twórca pieśni kościelnych.

Karl Ortlob
Karl Ortlob.

Życiorys i twórczość

Karl Ortlob urodził się 17 stycznia 1628 roku w Oleśnicy na Dolnym Śląsku, gdzie jego ojciec był cesarskim poborcą podatkowym. Od 1647 roku studiował teologię w Wittenberdze, przebywał tam po ukończeniu studiów do 1656 roku jako docent i przyjaźnił się z poetą Augustem Buchnerem, który zainspirował go do pisania poematów. W lutym 1657 roku został pastorem i asesorem w oleśnickim konsystorzu w Bierutowie. W lipcu tego samego roku został pastorem miejskim i dworskim, jak również radcą konsystorza w rodzinnej Oleśnicy. W czerwcu 1669 roku otrzymał nominację na oleśnickiego superintendenta, jednak już w lipcu 1670 roku zrezygnował z tego urzędu z powodu wynikłych waśni, w wyniku których popadł w niełaskę na dworze książęcym i wyjechał do Wrocławia. Tutaj w lipcu 1672 roku objął diakonat w kościele św. Elżbiety, którym administrował do śmierci w dniu 17 sierpnia 1678 roku.

W swoich wczesnych poematach Karl Ortlob podążał drogą wytyczoną przez Martina Opitza, Augusta Buchnera i Johanna Petera Titza. Z tego okresu zachował się zbiór pieśni kościelnych Siebenmal sieben Geistliche Gedanken in gebundener Rede (1651). Później ukazały się kolejne pieśni pt. Gottselige Betrachtungen. Do śpiewników kościelnych trafiła jego pieśń Gute Nacht, mein Fleisch und Blut, napisana po śmierci obu wcześnie zmarłych dzieci i Unser Wandel ist im Himmel, dort ist unser Bürgerrecht.

Dzieła (wybór)

  • M. Carl Ortlobs Siebenmahl sieben Geistliche Gedankken in gebundener Rede, Wittenberg, 1651.
  • Arbor optima et maxima ..., 1658.

Literatura

Artykuł jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.