Johannes Thal

Johannes Thal (znany także jako Johann Dal lub Johann Thal; ur. w 1542 r. w Erfurcie; zm. 18 lipca 1583 r. w Peseckendorfie, obecnie część miasta Oschersleben (Bode)) - niemiecki lekarz i botanik. Jego oficjalny skrót botaniczny brzmi "THAL". (wyznania ewangelickiego)

Genealogia

Ojciec Johann Thal, pastor; matka Margarethe, wychowanka Eliasa Butzbacha.

Życiorys

Johannes Thal ukończył szkołę w Erfurcie. Od 1558 do 1561 uczęszczał do szkoły w byłym klasztorze w Ilfeld, kierowanej przez Michaela Neandera. Już tutaj interesował się roślinami założył zielnik. Po ukończeniu studiów medycznych w Jenie pracował jako lekarz w Stendal, od 1572 do maja 1581 r. w Stolbergu (Harz) u hrabiów Albrechta Georga zu Stolberg i Wolfa Ernsta zu Stolberg (1546-1606) jako ich lekarz osobisty i lekarz miejski. Od 1581 r. pełnił funkcję lekarza miejskiego w Nordhausen. Początkiem lata 1583 r., w drodze do pacjenta uległ wypadkowi jadąc furmanką, w wyniku którego krótko później zmarł.

Znaczenie

W 1577 r. napisał katalog roślin Harzu i przyległej okolicy pt. Sylva Hercynia: sive catalogus plantarum sponte nascentium in montibus & locis plerisque Hercyniae Sylvae quae respicit Saxoniam. Książka ta różni się od dotychczasowych książek zielarskich przede wszystkim tym, że autor nie ograniczył się tylko do roślin leczniczych lecz próbował także objąć spisem i opisem rośliny nie stosowane w życiu codziennym. Zaledwie w ciągu pięciu lat stworzył kompleksowy obraz roślinności Harzu. Wiele gatunków zostało przez niego pierwszy raz opisanych np. nazwany później jego imieniem gatunek modelowy Arabidopsis thaliana (rzodkiewnik pospolity). Przy wielu opisach podał także dokładne miejsce występowania tych roślin.

Z powodu tych dokonań Johannes Thal uważany jest dzisiaj za »ojca florystyki«. Jego Sylva Hercynia, która jest pierwszym w ogóle opisem flory, została wydana dopiero po jego śmierci, w 1588 r., przez Joachima Camerariusa (1534-1598).

Dzieła (wybór)

  • Sylva Hercynia: sive catalogus plantarum sponte nascentium in montibus & locis plerisque Hercyniae Sylvae quae respicit Saxoniam. 1588.

Literatura

  • Jacobs, Eduard: "Thal, Johann". W: Allgemeine Deutsche Biographie (ADB). Tom 37 (1894), s. 642-643.

Linki