Jan Mandyn

Jan Mandyn (także Jan Mandijn; ur. ok.1500-1502 roku w Haarlem, zm. ok. 1559-1560 w Antwerpii) - flamandzki malarz okresu renesansu zaliczany do północnego manieryzmu. (wyznanie b.d.)

Życiorys i twórczość

Jan Mandyn razem z Pieterem Huysem, Herrim met de Blesem i Janem Wellensem de Cock zaliczny jest do grupy flamandzkich malarzy, którzy naśladowali malarstwo Hieronima Boscha i stworzyli północny manieryzm (w przeciwieństwie do manieryzmu włoskiego). Podstawową kompozycją obrazów oraz swoimi demonicznymi zjawami nawiązuje bezpośrednio do malarstwa Boscha, jednak nie osiągnął jego mistrzostwa w zakresie barwności postaci. Spośród wielu obrazów jemu przypisywanych jest pewne, że namalował »Kuszenie św. Antoniego« (ok.1530).

Podobnie przypuszcza się, że Mandyn był analfabetą, ponieważ sygnatura na tym dziele napisana pismem gotyckim prawdopodobnie nie została napisana przez niego. Nie wyklucza się, że mógł sygnaturę wykonać osobiście wg szablonu.

Jego uczniem był m.in. Bartholomeus Spranger

Dzieła (wybór)

  • Cierpienie Hioba - Musée de la Chartreuse, Douai.
  • Epizod z Pasji Chrystusa - Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych, Antwerpia.
  • Kuszenie św. Antoniego - Frans Hals Museum, Haarlem.
  • Lot z córkami - Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych, Antwerpia.

Literatura

  • J. Lassaigne und R. L. Delevoy: Die Flämische Malerei von Hieronymus Bosch bis Rubens. 1958, Genève, Editions d’Art Albert Skira
  • Robert Genaille, Maciej Monkiewicz, Antoni Ziemba, Encyklopedia malarstwa flamandzkiego i holenderskiego, Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe; Wydaw. Naukowe PWN, 2001, ISBN 83-221-0686-6.

Linki