Jacob ben Jechiel Loans


Jacob ben Jechiel Loans (zm. 1506 w Linzu) - pochodzenia żydowskiego lekarz cesarza Fryderyka III.

Życiorys


Jacob ben Jechiel Loans był wieloletnim lekarzem cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego Fryderyka III oraz jego następcy Maksymiliana I . Za jego służbę cesarz nobilitował go do stanu rycerskiego. Przebywający na dworze cesarskim w 1492 r. Johannes Reuchlin poznał Jechiela Loansa, który został jego nauczycielem języka hebrajskiego. Znajomość ta była decydującym etapem na drodze Reuchlina do stania się czołowym niemieckim hebraistą tego okresu. Reuchlin w swoich dziełach wzmiankuje Loansa jako »humanissimus praeceptor meus homo excellens« i uwiecznił go w postaci żydowskiego uczonego Simona w De arte cabalistica. Postawa Reuchlina świadczy o jego wielkiej tolerancji w okresie powszechnie rodzącego i szerzącego się antysemityzmu.

Jacob ben Jechiel Loans był krewnym Josela von Rosheima[1]

Literatura


  • Richard Gottheil, Max Schloessinger: LOANS, JACOB BEN JEHIEL. W: Isidore Singer (Hrsg.): Jewish Encyclopedia, Funk and Wagnalls, New York 1901–1906

Przypisy


  1. Hans Jürgen Rieckenberg: Josel (Joseph) von Rosheim. W: Neue Deutsche Biographie (NDB). Tom 10, Duncker & Humblot, Berlin 1974, ISBN 3-428-00191-5, s. 609.