Georg Weissel

Georg Weissel (ur. w 1590 w Domnowie (niem. Domnau), zm. 1 sierpnia 1635 w Królewcu) – niemiecki teolog ewangelicki i autor pieśni kościelnych.

Życiorys

Georg Weissel studiował teologię i muzykę na Uniwersytecie Albrechta w Królewcu. Jego nauczycielami muzyki byli Johann Eccard i Johann Stobäus. Po studiach pracował jako rektor szkoły w Prawdinsku (niem. Friedland). W grudniu 1623 roku ordynowany był na pierwszego pastora kościoła Altroßgärter w Królewcu. Razem z Johannem Franckiem, Christophem Kaldenbachem, Robertem Roberthinem, Valentinem Thilo (Młodszym) i Simonem Dachem tworzył kręg literacki Kürbishütte (zwany także Gesellschaft der Sterblichkeit Beflissener), którego spotkania odbywały się w pawilonie ogrodowym organisty Heinricha Alberta. Pawilon był obsadzony dookoła dyniami i stąd jego niemiecka nazwa (Kürbis- dynia Hütte-szałas, schronisko,chata).

Georg Weissel napisał 23 pieśni według reguł Martina Opitza. Najbardziej znaną jego pieśnią, napisaną z okazji poświęcenia w 2 niedzielę adwentu nowo powstałego kościoła Altrossgärtner, jest Macht hoch die Tür (Podnieścież się, wy wierzchy bram), która oparta jest na Psalmie 24. Pieśń ta znajduje się obecnie prawie we wszystkich śpiewnikach kościelnych. Jan Sebastian Bach wykorzystał jego pieśń Lied Nun liebe Seel, nun ist es Zeit przy tworzeniu piątej kantaty Oratorium na Boże Narodzenie. W śpiewniku niemieckim Evangelisches Gesangbuch znajdują się aktualnie jego pieśni O Tod, wo ist dein Stachel (EG 113) i Such, wer da will, ein ander Ziel (EG 346), które napisał z okazji inauguracji jako proboszcz w Królewcu.

Literatura

  • Johannes Block: Georg Weissel. W: Wolfgang Herbst (wydawca): Wer ist wer im Gesangbuch? Vandenhoeck & Ruprecht, Göttingen 2001, ISBN 3-525-50323-7, s. 344–345.
  • Wolfdietrich von Kloeden: Weissel, Georg. W: Biographisch-Bibliographisches Kirchenlexikon (BBKL). Tom 13, Bautz, Herzberg 1998, ISBN 3-88309-072-7, sp. 691–693.