Georg Hans Emmo Wolfgang Hieronymus


Georg Hans Emmo Wolfgang Hieronymus (ur. 15 lutego 1846 w Schöneiche (obecnie Środa Śląska na Dolnym Śląsku); zm. 18 stycznia 1921 w Berlinie) – niemiecki botanik. Jego skrót jako autora naukowej nazwy botanicznej brzmi "Hieron.". Zajmował się przede wszystkim paprociami i algami.

Professor Georg Hieronymus
Georg Hans Emmo Wolfgang Hieronymus.
Źródło: Wikimedia Commons

Życiorys


Hieronymus studiował od 1868 r. najpierw medycynę w Zurychu i Bernie, a w 1870 r. zwrócił się ku botanice. W 1872 r. doktoryzował się na uniwersytecie w Halle. Rok później został asystentem Paula Günthera Lorentza, od 1874 do 1883 był profesorem botaniki w Córdobie w Argentynie. Badał florę Argentyny, Boliwii, Brazylii i Urugwaju. Dostarczony przez niego i Lorentza zbiór roślin z tych krajów opracowywał także August Grisebach. Od 1883 r. pracował we Wrocławiu jako niezależny uczony. Od 1892 r. był kuratorem w Berlińskim Ogrodzie Botanicznym.

Dzieła (wybór)


  • Sobre las Solanaceas : Lycium argentinum nov. spec., Lycium cestroides Schlecht., y una planta hibrida formada por ellas. Córdoba : Yofre, 1876.
  • Monografía de lilaea subulata. Buenos Aires 1882.
  • Plantae diaphoricae : florae Argentinae ó revista sistematica de las plantas medicinales, alimenticias o de alguna otra utilidad y de las venenosas, que son indigenas de la República Argentina ó que, originarias de otros paises se cultivan o se crian espontáneamente en ella. Buenos Aires 1882.
  • Über Stephanosphaera pluvialis Cohn : ein Beitrag zur Kenntnis der Volvocineen. Breslau 1884.
  • Über Rafflesia Schadenbergiana (Göppert) : ein Beitrag zur Kenntnis der Cytinaceen. Breslau 1885.

Linki