Friedrich Wolfgang Reiz


Friedrich Wolfgang Reiz (także Reitz; ur. 2 września 1733 r. w Windsheim; zm. 2 lutego 1790 r. w Lipsku) - niemiecki filolog, badacz starożytności i profesor poetyki i retoryki na uniwersytecie w Lipsku. (wyznania ewangelickiego)

Życiorys


Friedrich Wolfgang Reiz był synem pastora miejskiego w Windsheim. Po ukończeniu gimnazjum w rodzinnym mieście studiował od 1753 r. filologię klasyczną u Johanna Friedricha Christa i Johanna Augusta Ernestiego na uniwersytecie w Lipsku. W 1757 r. został magistrem i pracował jako ochmistrz w różnych rodzinach i jako korektor w wydawnictwie Breitkopf. W 1766 r. habilitował, w 1772 r. został profesorem nadzwyczajnym filozofii, a w 1782 r. profesorem zwyczajnym języka greckiego i łacińskiego jako następca Samuela Friedricha Nathanaela Morusa . Po śmierci profesora Christiana Augusta Clodiusa (1785) prowadził katedrę poetyki i retoryki. Oprócz tego był też bibliotekarzem na uniwersytecie i z tej racji podróżował w 1773 r. do Wiednia, aby uporządkować tam zbiory antykwaryczne barona von Heßa.

W swoich pracach literackich ograniczył się do gramatyki, metryki i krytyki tekstu. Z jego pism gramatycznych najbardziej znane jest De temporibus et modis verbi graeci et latin (1766), w którym przekazuje poglądy stoików o istocie trybu i czasu. Jego przyjaciel Friedrich August Wolf wydał po jego śmierci pismo De prosodiae graecae accentus inclinatione, które stało się podstawą do nauki greckich akcentów. W metryce zastosował jako pierwszy w Niemczech zasadę Richarda Bentleya. Jego najwybitniejszym uczniem był Gottfried Hermann.

Dzieła (wybór)


  • De Temporibvs Et Modis Verbi Graeci Et Latini, 1766.
  • Saecvlvm Ab Inventis Clarvm XIII Philosophiae Candidatis Qvi Magistri Creantur ..., 1785.

Literatura


  • Richard Hoche: Reiz, Friedrich Wolfgang. W: Allgemeine Deutsche Biographie (ADB). Tom 28, Duncker & Humblot, Leipzig 1889, s. 178.