Friedo Lampe

Friedo Lampe, właściwie Moritz Christian Friedrich Lampe (ur. 4 grudnia 1899 w Bremie, zm. 2 maja 1945 w Kleinmachnow) – niemiecki pisarz i bibliotekarz. Lampe zaliczał siebie do realizmu magicznego. W powieściach stosował regionalnie zabarwione dialogi w języku potocznym.

Życiorys

Friedo Lampe spędził młodość w Bremie. Z powodu upośledzenia chodzenia, które było następstwem choroby dziecięcej nie brał udziału w I i II wojnie światowej. Studiował literaturoznawstwo, historię sztuki i filozofię w Heidelbergu, Lipsku, Monachium i Fryburgu w Bryzgowi, gdzie w 1928 roku doktoryzował się dysertacją na temat Pieśni dwojga kochanków (Lieder zweier Liebenden) Goeckingka.

Jako lektor w wydawnictwie Schünemann i współwydawca czasopisma Schünemanns Monatsheften wrócił do Bremy. Po nauce bibliotekarstwa w Szczecinie pracował od 1932 roku jako bibliotekarz w bibliotece publicznej Hamburger Öffentlichen Bücherhallen (HÖB) w Hamburgu. Wydaną pierwszą książkę Na skraju nocy (Am Rande der Nacht) wkrótce po publikacji skonfiskowali naziści w październiku 1933 roku, ponieważ Lampe opisał w niej związek miłosny między bremeńską gospodynią domową a murzynem, jak również przedstawił dość otwarcie skłonności homoseksualne.

Od 1934 roku mieszkał w Berlinie. W 1937 roku został lektorem w wydawnictwie Ernsta Rowohlta, Eugena Diederichsa, Henryego Govertsa i Karla Heinza Henssela. Po zbombardowaniu Berlina znalazł schronienie u autorki Ilse Molzahn w Kleinmachnow, gdzie 2 maja 1945 roku rozstrzelali go radzieccy żołnierze, którzy podejrzewali, że jest SS-manem, ponieważ nie był podobny do zdjęcia z dokumentu tożsamości. Pochowano go na Cmentarzu Leśnym (Waldfriedhof) w Kleinmachnow jako członka Volkssturmu.

Dzieła (wybór)

  • Am Rande der Nacht (Na skraju nocy), 1933.
  • Septembergewitter (Burza wrześniowa), 1937.
  • Das Land der Griechen (Kraj Greków), 1940.
  • Von Tür zu Tür (Od drzwi do drzwi), 1944.
  • Ratten und Schwäne (Szczury i łabędzie), 1949.