Friederike Hauffe


Friederike Hauffe (ur. 23 września 1801 w Prevorst k. Löwenstein (Badenia-Wirtembergia) jako Friederike Wanner; zm. 25 sierpnia 1829 w Löwenstein (Badenia-Wirtembergia)) - niemiecka jasnowidz i somnambuliczka.

Gabriel von Max - The Seeress of Prevorst
Jasnowidząca z Prevorst. Obraz Gabriela von Maxa (1892).
Źródło: Wikimedia Commons

Życiorys


Friederike Hauffe była córką leśniczego z Prevorst. W dzieciństwie dużo czasu spędzała w Löwenstein u dziadka. Od 17 do 19 roku życia mieszkała u rodziców w Oberstenfeld. W 1821 r. wyszła za mąż za kupca Gottlieb Hauffe z Kürnbach, który był jej kuzynem. Razem mieli dwoje dzieci.

5 czerwca 1821 r. miał miejsce pierwszy przypadek jej widzeń podczas pogrzebu bliskiego jej duchownego Tritschlera. Od 1822 r. symptomy »opętania duchowego i demonicznego« pojawiały się u niej coraz częściej. Podobno dostrzegała głosy i zjawiska świetlne, a później przepowiadała sprawdzające się wydarzenia. Regularnie wieczorem, o 7 godz. wpadała w »sen magnetyczny«.

Od 25 listopada 1826 r. aż do śmierci utrzymywała kontakty z poetą i lekarzem Justinusem Kernerem. Dwa ostatnie lata życia Friederike Hauffe spędziła w domu Kernera w Weinsbergu, gdzie przybywali znajomi i nieznajomi: Joseph Görres, Friedrich Wilhelm Joseph von Schelling, Gotthilf Heinrich von Schubert i Friedrich Schleiermacher.

Powieść Kernera »Die Seherin von Prevorst« (Jasnowidząca z Prevorst, 1829) stała się bestselerem w tym czasie. Podobny przypadek wystąpił podobno w 1842 r. w Möttlingen (Gottliebin Dittus).

Literatura


Linki