Franz Michael Leuchsenring

Franz Michael Leuchsenring (ur. 13 kwietnia 1746 roku w Langenkandel (dzisiaj Kandel, Alzacja), zm. końcem stycznia/początkiem lutego 1827 roku w Paryżu) - niemiecki pisarz. (wyznania ewangelicko-reformowanego)

Genealogia


Ojciev Philipp Nicolaus (1700–1777), aptekarz, syn aptekarza i rajcy Johannesa w Neustadt/Weinstraße i Idy Cathariny Eisengrein; matka Maria Katharina (1703–1777), córka Johanna Dietera Junga, mistrza rzeźniczego w Langenkandel; - Franz Michael Leuchsenring ożenił się w Dahme w 1792 roku z Elisabeth (1765–1825), , guwernantka księżniczki Auguste von Preußen, córką Jakoba Freiherra von Bielefeld (zm. 1770), Legationssekr i Dorothia von Boden; miał 1 syna, 2 córki.

Życiorys


Franz Michael Leuchsenring pracował jako urzędnik i ochmistrz. W 1769 roku służył u księcia Ludwiga IX. von Hessen-Darmstadt, w 1771 roku przelotnie u księżnej Caroline von Pfalz-Zweibrücken w Bergzabern, a w 1783 roku był w służbie Friedricha V. von Hessen-Homburg. W Darmstadt należał do kręgu Darmstädter Kreis, którego członkami byli m.in. Friedrich Heinrich Jacobi, Johann Gottfried Herder, Johann Wolfgang von Goethe, Maria Karolina Flachsland (patrz także Carolina Maria Herder). W 1784 roku został nauczycielem filozofii w Poczdamie u pruskiego księcia a przyszłego króla Prus Fryderyka Wilhelma III Pruskiego. W tym czasie poznał Friedricha Nicolai, Johanna Ericha Biestera i Mosesa Mendelssohna. W 1785 roku przebywał w Zurychu u Johannesa Bürkli. Po powrocie do Berlina w 1787 roku, w wyniku intrygi, w której brała udział jego przyszła żona został wydalony 25.5.1792 roku z Prus. Leuchsenring resztę życia spędził w Paryżu. Do historii przeszedł właściwie dzięki przebywaniu w kręgach znanych i wybitnych jednostek. Jego kontrowersyjne postępowanie doprowadzało często do konfliktów. Przykładem może być początkowa przyjaźń z Lavaterem, zakończona po jego publicznych atakach, w których pomawiał znanego fizjonoma o kryptokatolicyzm.

Literatura


Linki