Frank Schätzing

Frank Schätzing (ur. 28 maja 1957 w Kolonii) – niemiecki pisarz. Jego najbardziej znaną książką jest Odwet oceanu (Schwarm). Wystąpił także jako spiker w kilku telewizyjnych filmach dokumentalnych.

Frank Schätzing
Frank Schätzing, 2015.
Źródło: Wikimedia Commons

Życiorys i twórczość

Frank Schätzing studiował komunikację międzyludzką w Westdeutsche Akademie für Kommunikation (WAK) w Kolonii i długi czas pracował w branży reklamowej w WarnerMedia jako dyrektor kreatywny (ang. creative director – osoba koordynująca pracę działu kreatywnego agencji reklamowej). Między innymi był też prezesem założonej przez siebie agencji reklamowej w Kolonii.

Od początku lat 90-tych pojawia się jako pisarz. Po kilku nowelach i satyrach opublikował w 1995 roku pierwszą powieść historyczną (powieść kryminalna) pt. Śmierć i diabeł (Tod und Teufel). W 2000 roku ukazał się jego thriller polityczny Lautlos o światowym szczycie gospodarczym w 1999 roku.

Po tym, jak pięć jego książek zostało wydanych przez Emons Verlag pod marką Köln-Krimi, przeniósł się do Kiepenheuer & Witsch z koncepcją thrillera naukowego Odwet oceanu (Schwarm). Akcja książki rozgrywa się w różnych miejscach na całym świecie, a jej bohaterowie, którzy zazwyczaj wymieniani są tylko po nazwiskach, pochodzą z różnych zakątków świata i zazwyczaj stykają się poprzez swoje kariery zawodowe z centralną fabułą, którą jest nieznana forma życia w głębi oceanu. Autor przedstawia zagrożenie jakie niesie ta istota. Naukowcy z różnych dziedzin, m.in. geolodzy, biolodzy morza i inni usiłują razem z wojskiem ustalić przyczyny ataków stworzeń głębin oceanicznych i je powstrzymać. Wielu z nich traci przy tym życie.

Dzięki książce Odwet oceanu Frank Schätzing odniósł w 2004 roku największy dotąd sukces literacki. Pojawiające się zarzuty plagiatu nie zostały mu udowodnione i postępowania zostały umorzone. Po planowanym w 2006 roku pierwotnie filmie w wersji kinowej telewizja ZDF podała, że od 2019 roku rozpocznie pracę nad 8 odcinkowym serialem, którego każda część będzie trwać 45 minut. Jego producentem miałby zostać twórca serialu fantasy Gra o tron (Game of Thrones) Frank Doelger, Frank Schätzing miałby uczestniczyć w pisaniu scenariusza.

Do ukazania się powieści Odwet oceanu dotychczasowe pisma Schätzinga miały raczej małą i jedynie lokalną popularność w Kolonii. Po sukcesie tej powieści wydawnictwo Goldmann Verlag nabyło prawa do wydania wcześniejszych jego prac. Nakład powieści Odwet oceanu od jej ukazania się do 2010 roku wyniósł ok. 3,8 miliona egzemplarzy i książka ta została przetłumaczona na 27 języków.

Jego książki Ciemna strona (Die dunkle Seite) i Wilczy głód (Mordshunger) zostały sfilmowane i wyemitowane na zlecenie telewizji RTL.

W 2009 roku Frank Schätzing reklamował jako model wyroby producenta bielizny Mey. W 2014 roku pojawił się jako aktor w roli drugoplanowej w telewizyjnym serialu kryminalnym Tatort − Borowski und das Meer.

Frank Schätzing jest żonaty z Sabiną Valkieser-Schätzing i mieszka w Kolonii.

24 kwietnia 2018 roku ukazała się jego nowa powieść Tyrania motyla (Die Tyrannei des Schmetterlings), w której porusza temat szans i zagrożeń niesionych przez sztuczną inteligencję.

Pisma (wybór)

 • Tod und Teufel (Śmierć i diabeł, powieść). Emons, Köln 1995.
 • Mordshunger (Wilczy głód, powieść). Emons, Köln 1996.
 • Die dunkle Seite (Ciemna strona, powieść). Emons, Köln 1997.
 • Keine Angst (Bez obaw). Köln Kurz-Krimis. Emons, Köln 1997.
 • Lautlos (Po cichu, powieść). Emons, Köln 2000.
 • Schwarm. Kiepenheuer & Witsch, Köln 2004 (Odwet oceanu;przeł. Anna Wziątek. Wrocław : Wydawnictwo Dolnośląskie, 2006).
 • Nachrichten aus einem unbekannten Universum : eine Zeitreise durch die Meere. Kiepenheuer & Witsch, Köln 2006 (Wieści z nieznanego świata : dzieje oceanu; przeł. Anna Wziątek. Poznań ; Wrocław : Wydawnictwo Dolnośląskie Oddział Publicat, 2008).
 • Limit. Powieść. Kiepenheuer & Witsch, Köln 2009.
 • Breaking News.Powieść. Kiepenheuer & Witsch, Köln 2014.
 • Die Tyrannei des Schmetterlings (Tyrania motyla, powieść). Kiepenheuer & Witsch, Köln 2018.

Literatura

 • Karoline Schmitt: Schätzing, Frank w: Lexikon der Science Fiction-Literatur seit 1900. Mit einem Blick auf Osteuropa, wydane przez Christopha F. Lorenza, Petera Langa, Frankfurt/Main 2016, ISBN 978-3-631-67236-5, s. 479–482.

Linki

 • Plagiatsvorwürfe gegen Bestsellerautor Frank Schätzing (Oskarżenia o plagiat przeciwko autorowi bestsellera Frankowi Schätzingowi), (online).
 • Frank Schätzing w de.wikipedia.org (online).

Artykuł jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.