Caroline Fliedner

Caroline Fliedner (ur. 26 stycznia 1811 r. w Hamburgu jako Caroline Bertheau; zm. 15 kwietnia 1892 r. w Monsheim) - zarządczyni placówką diakonijną Kaiserswerther Diakonie.

Caroline Fliedner
Caroline Fliedner.
Źródło: Wikimedia Commons

Genealogia


Ojciec Henry Auguste Bertheau (1773-1831), handlarz winem; matka Carolina; - poślubiła w 1843 r. Theodora Fliednera (1800-1864), pastora ewangelickiego, założyciela Kaiserswerther Diakonie; miała 8 dzieci.

Życiorys


Caroline pochodziła z rodziny hugenotów, której przodkowie musieli w 1685 r. opuścić miejscowość Mer koło Blois niedaleko Orleanu we Francji i osiedlili się w Hamburgu. Wkrótce uzyskali hamburskie prawa obywatelskie. Caroline uczęszczała do szkoły dla młodych dziewcząt Schule für junge Mädchen prowadzonej przez Amalie Sieveking (1794-1859), współzałożycielkę diakonii w Niemczech. Po śmierci ojca, rodzina miała problemy finansowe i Caroline podjęła pracę w holsztyńskim majątku Depenau jako guwernerka. W 1840 r. Amalie Sieveking zaproponowała jej pracę przełożonej na oddziale chirurgicznym dla kobiet w szpitalu św. Jerzego (niem. Krankenhaus St. Georg) w Hamburgu, gdzie poznała przyszłego męża Theodora Fliednera.

Przez 40 lat zarządzała założoną w 1836 r. w Kaiserswerth placówką diakonijną Diakonissenmutterhaus, którą po śmierci męża prowadziła z pasierbem. Pracowała w domu diakonijnym Berlinie i wizytowała placówki w Dreźnie, Frankfurcie, Wormacji i Saarbrücken. Caroline Fliedner wywarła duży wpływ na dalszy rozwój ruchu diakonijnego.

Literatura


Linki


  • „Caroline Fliedner” w: Ökumenisches Heiligenlexikon, online.

Tematy pokrewne