Jenny von Droste zu Hülshoff

Jenny von Droste zu Hülshoff (właściwie Maria Anna, po ślubie Jenny Freifrau von Laßberg; ur. 2 czerwca 1795 roku w Münster; zm. 29 grudnia 1859 roku tamże) - starsza siostra poetki Annette von Droste zu Hülshoff. (wyznania katolickiego)

Jenny von Droste zu Hülshoff
Jenny von Droste zu Hülshoff.
Źródło: Wikimedia Commons

Życiorys

Jenny von Droste zu Hülshoff była córką Clemensa Augusta II von Droste zu Hülshoff i Therese-Louise von Haxthausen. W 1813 roku poznała na zamku Bökerhof Wilhelma Grimma, któremu pomogła przy zbieraniu baśni i pieśni ludowych. Dostarczyła mu następujące baśnie: Złodziej i jego mistrz (niem. De Gaudeif un sien Meester), Trzy czarne księżniczki (niem. De drei schwatten Prinzessinnen), O wędrowaniu (niem. Up Reisen gohn), Lis i koń (niem. Der Fuchs und das Pferd), Stańcowane pantofelki (niem. Die zertanzten Schuhe), i Dzikus (niem. De wilde Mann), która w zbiorze występuje pt. Żelazny Jan (niem. Der Eisenhans).

W 1834 roku wyszła za mąż za Josepha von Laßberga. Od 1838 roku mieszkała z mężem na zamku Meersburg (niem. Burg Meersburg), gdzie ich gośćmi byli m.in. Ludwig Uhland, Gustav Schwab i Justinus Kerner.

Jenny zaaranżowała, że w 1841 roku został na zamku zatrudniony jako bibliotekarz Levin Schücking, do czego namówiła ją jej siostra Annette, która była w nim zakochana.

Pamiętniki Jenny są dzisiaj ważnym źródłem informacji o jej siostrze Annette, a także sporządziła odpisy pism siostry i pomogła je wydać.

Literatura

Linki