Christoph Nathe


Christoph Nathe (ur. 3 stycznia 1753 roku w Bielawie Dolnej (niem. Nieder-Bielau ) k.Pieńska (wówczas niem. Penzig) , zm. 10 grudnia 1806 roku w Smolniku k. Leśnej (niem. Schadewalde bei Marklissa) - niemiecki malarz miniaturzysta, akwarelista i rytownik.

Christoph Nathe - Droga wiejska z domami - Village Street with Houses - WGA16444
Droga wiejska z domami.
Źródło: Wikimedia Commons

Życiorys


Christoph Nathe jest obok Franza Gareisa i Theodor Wehle jednym z trzech górnołużyckich malarzy, którzy żyli ok. 1800 roku i mieli znaczenie ponadregionalne.

Christoph Nathe pochodził z rodziny chłopskiej. Uczęszczał do gimnazjum w Görlitz. Pierwszych lekcji rysunku udzielił mu w Görlitz w tamtejszej szkole rysunku Johann Gottfried Schultz. W 1774 roku dzięki pomocy Adolfa Traugotta von Gersdorffa udał się do Lipska, aby studiować w Akademii Rysunku u Adama Friedricha Oesera. W tym samym czasie kontynuował naukę rytownictwa u Johanna Friedricha Bause. Dzięki tej umiejętności zarabiał częściowo na swoje utrzymanie. Między 1783 a 1784 rokiem odbył podróż do Szwajcarii. W 1787 roku otrzymał posadę jako dyrektor szkoły rysunku w Görlitz i uczył w gimnazjum. W 1795 roku ożenił się z bratanicą swojego protektora Caroliną von Meyer, która już w 1798 roku zmarła. Dzięki odziedziczeniu majątku po zmarłej żonie mógł w 1799 roku zrezygnować z pełnionej funkcji dyrektora. W 1801 roku został zaproszony do Rzymu przez byłego przyjaciela z okresu studiów Johanna Christiana Reinharta. Po powrocie z Włoch otrzymał dzięki hrabiemu Friedrichowi Wilhelmowi von Reden zlecenie na wykonanie jedenastu widoków z miejsc w Karkonoszach, w których była królowa Prus Luise podczas swojej podróży po Śląsku.

Christoph Nathe rysował przeważnie pejzaże z terenu Karkonoszy, Szwajcarii i Łużyc.

Największy zbiór jego zachowanych prac posiada Graphische Kabinett im Kulturhistorischen Museum Görlitz.

Linki


  • Anke Fröhlich: „Nathe, Christoph”. W: Sächsische Biografie. Herausgegeben vom Institut für Sächsische Geschichte und Volkskunde, opracowany przez Martinę Schattkowsky.
  • Helmut Scheunchen: „Nathe, Christoph” w Ostdeutschen Biographie (Kulturportal West-Ost)