Christian Chemnitz


Christian Chemnitz (znany także jako: Chemnitius, Christianus; Chemnicius, Christianus; Chemnitius, Christian; Chemnitz, Christianus; ur. 17 stycznia 1615 roku w Königsfeld k. Rochlitz, zm. 3 czerwca 1666 roku w Jenie) – niemiecki teolog luterański.

Chemnitius-Christian
Christian Chemnitz.
Źródło: Wikimedia Commons

Życiorys


Chemnitz wyrósł w skromych warunkach w czasie wojny trzydziestoletniej. Uczęszczał do szkoły w Zeitz, studiował w Lipsku i Jenie, gdzie nauczył się języka greckiego, hebrajskiego i syryjskiego. Po ukończeniu nauki był rektorem w szkole w Jenie, diakonem w Weimarze, od 1652 roku adiunktem na wydziale teologicznym, później profesorem teologii, pastorem i superintendentem w Jenie.
Reprezentował wypośrodkowaną, ugruntowaną w Biblii ortodoksję przez co Jena wyróżniała się w XVII wieku. Był żarliwym obrońcą swego Kościoła przeciw atakom konwertyty Angelusa Silesiusa, a także sprzeciwiał się tendencjom unijnym synkretyzmu. Dzisiaj jego pisma teologiczne nie mają żadnej wartości. Ożenił się z córką czołowego dogmatyka luterańskiego, Johanna Gerharda.

Literatura


  • Wagenmann, Julius August, "Chemnitz, Christian" w Allgemeine Deutsche Biographie tom 4 (1876), s. 116 (online).

Linki