Wilhelm von Burgsdorff


Wilhelm Friedrich Theodor Joachim von Burgsdorff (ur. 23 września 1772 w Cybince (wówczas niem. Ziebingen); zm. 6 października 1822 w Dreźnie) - przyjaciel Ludwiga Tiecka. (wyznanie ewangelickie)

Genealogia


Ojciec Joachim Friedrich Ehrenreich; matka Charlotte Albertine, córka hrabiego Friedricha Otto Leopolda Finck zu Finckenstein z domu Madlitz i Wilhelmine Dorothe Elisabeth von Viereck; - ożenił się 1) w Klipphausen 1808 z Ernestine von Burgsdorff, 2) w Wolmsdorf (obecnie Rogóżka koło Kłodzka) w 1822 z Friederike Senfft von Pilsach; z pierwszego małżeństwa miał 4 córki.

Życiorys


Wilhelm von Burgsdorff uczył się w Dessau w szkole Philanthropinum prowadzonej przez Johanna Bernharda Basedowa i Friedrich-Werdersches Gymnasium w Berlinie, gdzie zaprzyjaźnił się z Ludwigiem Tieckem i poznał Wilhelma Heinricha Wackenrodera. Od 1791 r. studiował w Halle i Getyndze. W latach 1795-96 był referendarzem w kamerze w Berlinie. Później odbywał liczne podróże, które prowadziły go m.in. do Karlsbad, Drezna i Jeny, gdzie przebywał w latach 1797-1800 r. i zaprzyjaźnił się z Wilhelmem von Humboldtem, dzięki któremu poznał Friedricha Schillera i Johanna Wolfganga von Goethego. W następnych latach podróżował do Austrii, Francji, Hiszpanii i Anglii, Czech (1803), Włoch (1810/11) i ponownie do Anglii (1817).

Wilhelm von Burgsdorff przeszedł do historii dzięki przyjaźni z Ludwigiem Tieckiem i udzielanej mu pomocy.

Literatura


  • Hettner, Hermann: „Burgsdorff, Wilhelm von” w Allgemeine Deutsche Biographie (ADB). Tom 3, Duncker & Humblot, Leipzig 1876, s. 617 (online).
  • Schieckel, Harald: „Burgsdorff, Wilhelm von” w Neue Deutsche Biographie NDB). Tom 3, Duncker & Humblot, Berlin 1957, s. 50 (online).

Linki