Ernst Theodor Johann Brückner


Ernst Theodor Johann Brückner (właściwie Ernst Brückner; ur. 13 września 1746 r. w Neetzka; zm. 29 maja 1805 r. w Neubrandenburg) - niemiecki teolog ewangelicki i literat. Był jedynym zamiejscowym członkiem Göttinger Hainbund.

Ernst Brückner
Ernst Theodor Johann Brückner, ok. 1798. Rysunek kredą autorstwa Caspara Davida Friedricha.
Źródło: Wikimedia Commons

Genealogia


Ojciec Christoph Adam (1713-1786), pastor w Neetzka; matka Sophia (1720-1759), córka pastora Theodora Trendelenburga w Brunn; - ożenił się 21 listopada 1771 r. z Dorotheą Heleną Beatą (1742-1802), córką pastora Johanna Samuela Fabriciusa w Groß-Vielen (Mecklenburg); miał 2 synów i 5 córek.

Życiorys


Ernst Brückner ukończył gimnazjum (Joachimsthalsche Gymnasium) w Berlinie i studiował w latach 1765-1767 teologię w Halle. W 1770 r. został zastępcą pastora w Wendenburgu i w 1771 r. został pastorem w Groß-Vielen. Tutaj poznał Johanna Heinricha Vossa pracującego w pobliskim Ankershagen jako nauczyciel domowy, z którym przyjaźnił się przez całe życie. Za pośrednictwem Vossa wszedł w kontakt z kręgiem poetyckim Göttinger Hainbund i w 1772 r. został jego zamiejscowym członkiem, któremu nadano w związku imię »Mannobard« lub »Cily«. Wcześniej już do tego związku należeli Ludwig Hölty, Gottfried August Bürger, Johann Martin Miller, a wraz z Vossem przystąpili do niego Johann Friedrich Hahn, Carl Friedrich Cramer i obaj bracia Leopold Friedrich i Christian zu Stolberg-Stolberg. Od 1789 r. pracował jako pastor, a później aż do śmierci jako proboszcz w kościele Mariackim (Marienkirche) w Neubrandenburgu.

Znaczenie


Poematy Ernsta Brücknera są wzorowane na twórczości np. Friedricha Gottlieba Klopstocka i Gottholda Ephraima Lessinga. Szczególne uznanie w kręgu Göttinger Hainbund znalazły jego idylle Idyllen von einer Unschuldswelt. Jego teksty są wypełnione obrazami przyrody, poruszają tematykę rodziny (szczególnie dzieci i młodzieży), miłości i prymitywnego życia. Największe uznanie zyskały kazania Ernsta Brücknera, które charakteryzowały się ciepłem i rodzimością i cieszyły się przez długi czas wielką popularnością.

Dzieła (wybór)


  • Predigten für Ungelehrte, 1783.
  • Gedichte , 1803.

Literatura


Linki