Albert Becker


Albert Ernst Anton Becker (ur. 13 czerwca 1834 w Quedlinburgu; zm. 10 stycznia 1899 Berlinie) - niemiecki kompozytor w okresie romantyzmu. (wyznania ewangelickiego)

Albert Becker
Albert Becker.
Źródło: Wikimedia Commons

Życiorys


Albert Becker studiował w latach 1853-56 kompozycję u Siegfrieda Wilhelma Dehna w Berlinie. W 1854 r. wstąpił do Akademii Śpiewu (Sing-Akademie) w Berlinie. W 1855 r. napisał pierwszą symfonię, w 1861 skomponował kolejną, która została nagrodzona przez »Gesellschaft der Musikfreunde in Wien« (Towarzystwo Przyjaciół Muzyki w Wiedniu). W 1881 r. został nauczycielem kompozycji w »Veitsches Konservatorium« w Berlinie, gdzie jego uczniem był Paul Graener.. Od 1889 r. kierował berlińskim chórem »Königlicher Domchor«. W 1892 r. chciał zrezygnować z tej posady i przenieść się do Lipska jako kantor »Thomasschule«, ale na życzenie króla pozostał w Berlinie.

Becker stał się znany dzięki pieśniom, utworom instrumentalnym, szczególnie religijnym pieśniom chórowym z i bez orkiestry, wśród nich wielką mszą B-moll wystawioną w 1878 r. w Lipsku. Poza tym warte uwagi są »Geistliche Dialoge« (alt solo plus chór), oratorium »Selig aus Gnade«, kantata z okazji Reformacji, psalmy, motety i nowe opracowania staroniemieckich pieśni religijnych i dworskich z XIII wieku. W 1898 r. ukończył operę »Loreley«, która przypuszczalnie nigdy nie była wystawiona.

Oprócz wspomnianego Paula Graener uczniem Alberta Beckera był także Karl Straube.

Literatura


  • Robert Eitner: „Becker, Albert.” W: Allgemeine Deutsche Biographie (ADB). Tom 46, Duncker & Humblot, Leipzig 1902, s. 309 (online).
  • Friedrich Wilhelm Bautz: BECKER, Albert. W: Biographisch-Bibliographisches Kirchenlexikon (BBKL). Tom 1, Bautz, Hamm 1975, s. 448.

LinkiLicencja Creative Commons
Ten artykuł jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.