Peter Baum


Peter Baum (ur. 30 września 1869 r. w Elberfeldzie (obecnie część miasta Wuppertal); zm. 6 czerwca 1916 koło Keckau/Riga (obecnie Ķekava na Łotwie) - niemiecki pisarz.

Peter Baum
Peter Baum.
Źródło: Wikimedia Commons

Genealogia


Ożenił się z Johanną Mathilde Stivarius, z którą rozwiódł się i w 1913 r. ożenił się z Jenny Boese.

Życiorys


Peter Baum pochodził z rodziny fabrykantów. Po ukończeniu gimnazjum realnego w Elberfeldzie i Heidelbergu rozpoczął naukę zawodu kupieckiego, którą przerwał. Przez pewien czas był współwłaścicielem małej lipskiej księgarni. Następnie przebywał w Berlinie, gdzie na tamtejszym uniwersytecie słuchał wykładów o sztuce i literaturze. W Berlinie należał od 1892 r. do towarzystwa literackiego »Tunnel über der Spree«, do którego należeli też m.in. Friedrich von Bodenstedt, Felix Dahn, Theodor Fontane, Emanuel Geibel, Paul Heyse, Franz Kugler, Adolph von Menzel i Theodor Storm.

Od 1898 r. Peter Baum należał do kręgu skupiającego się wokół Petera Hille. Przyjaźnił się z Herwarthem Waldenem, z którym współpracował w czasopiśmie »Der Sturm«. Baum był członkiem stowarzyszenia »Die Kommenden« i znajdował się blisko anarhistyczno-komunistycznej komuny braci Heinricha i Juliusa Hart oraz Gustava Landauera »Neue Gemeinschaft«. Uważany jest za zaufanego pisarki Elsy Lasker-Schüler. Na początku I wojny światowej zgłosił się jako ochotnik do wojska i poległ w 1916 r. na Łotwie.

Twórczość Petera Bauma zaliczana jest do wczesnego ekspresjonizmu i obejmuje powieści, opowiadania oraz wiersze.

Dzieła (wybór)


  • Gott – und die Träume. 1902.
  • Spuk. 1905.
  • Im alten Schloß. 1908.
  • Kammermusik. Ein Rokokoroman. 1914.
  • Kyland. 1916.
  • Gesammelte Werke. 2 tomy, 1920.

Literatura


  • Karl Otten: Ahnung und Aufbruch. Expressionistische Prosa, Darmstadt, Luchterhand Verlag 1957.

Linki