Christian Brehme

Christian Brehme (znany także jako Brehmen Christianus, Brehmius Christianus, Brehme Christianus; ur. 26 kwietnia 1613 roku w Lipsku, zm. 10 września 1667 roku w Dreźnie) – niemiecki poeta, bibliotekarz i burmistrz Drezna. (wyznania ewangelickiego)

Genealogia


Ojciec był mistrzem budowlanym; matka b.d. ; - poślubił 1) Annę Margarethe z domu Voigt (zm. 1652), córkę elektorsko-saksońskiego sekretarza Gabriela Voigta 2) Ursulę Rosinę Schäffer, córkę burmistrza Drezna Valentina Schäffera.

Życiorys i działalność


Christian Brehmes stracił już jako dziecko oboje rodziców. Jako sierota uczęszczał do gimnazjum Roßleben, a od 1630 roku studiował prawo na uniwersytecie w Wittenberdze. Duży wpływ na niego wywarł profesor August Buchner. Od 1632 roku ponownie przebywał w Lipsku, gdzie kontynuował studia. Tutaj poznał innych młodych poetów takich jak Gottfried Finckelthaus, Paul Fleming i Adam Olearius. Jeszcze jako student wydał pierwszy zbiór swoich wierszy.
W czasie wojny trzydziestoletniej służył jako podchorąży, a później jako kapitan. W 1639 roku wstąpił na służbę drezdeńskiego dworu, gdzie w 1640 roku został bibliotekarzem i pełnił też funkcję skarbnika. Z powodu licznych obowiązków z funkcji bibliotekarza zrezygnował w 1656 roku, a jego następcą został jego przyjaciel David Schirmer. Mimo rezygnacji nadal sprawował nadzór nad biblioteką. Między 1657 a 1666 rokiem był czterokrotnie wybierany na burmistrza Drezna[1]. Zmarł w 1667 roku pełniąc tę funkcję. Został pochowany na cmentarzu Frauenkirchhof.
Z jego twórczości najbardziej znana jest książka Art und Weise kurze Brieflein zu schreiben! (1640), która zawiera wzory listów. Wiele wierszy publikował pod pseudonimem ”Corimbo". Najbardziej znany wiersz O meine Seel, warum bist Du betrübet napisał w 1652 roku po śmierci ukochanej żony[2]. Do wiersza tego napisał później melodię Heinrich Schütz. Dzisiaj jego twórczość nie ma większego znaczenia, ale zasługuje na uwagę fakt, że jest prawdopodobnie pierwszym Niemcem, który przetłumaczył fragmenty poematu Dantego Boska komedia.

Dzieła (wybór)


  • Winter-Tages Schäfferey von der schönen Coelinden ... 1636.
  • Allerhandt Lustige, Trawrige ... Gedichte. 1637.
  • Die vier Tage einer newen und lustigen Schäffereÿ ... 1647.
  • Die vier Tage einer newen und lustigen Schäfferey von der schönen Coelinden und deroselben ergebenen Schäffer. 1647.
  • Christian Brehmens Trost-Schrifft an Herrn Paul Winckelmann ... 1650.

Literatura


  • Franz Schnorr von Carolsfeld: Brehme, Christian. W: Allgemeine Deutsche Biographie (ADB). Tom 3, Duncker & Humblot, Leipzig 1876, s. 284.

Linki


Przypisypowered by social2s