Andrea Robbi


Andrea Robbi (ur. 28 maja 1864 w Carrara; zm. 25 lutego 1945 w Samedan) - szwajcarski malarz.

Życiorys


Andrea Robbi wyrasał w miejsowości Carrara w Toskanii, jak również w małym piemockim mieście Saluzzo, gdzie jego rodzice pochodzący z Sils im Engadin i Davos pracowali jako cukiernicy i prowadzili Pasticceria Methier & Robbi. Lato rodzice spędzali każdorazowo w Sils, gdzie ojciec wytwarzał sznapsa (rodzaj wódki) z ziół i goryczki.

Po nauce w szkole podstawowej w Sils i kantonalnej w Chur Andrea zapisał się w październiku 1887 r. do Akademii Sztuk Pięknych w Monachium (niem. Akademie der Bildenden Künste München), gdzie został uczniem Karla Rauppa. Przypuszcza się, że przebywał także w Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie, we Włoszech - być może w Turynie - jak również w Genewie u Barthélemyego Menna. W latach 1888-91 studiował razem z Giovannim Giacometti, który w tym samym czasie co on przebywał w Monachium i Cuno Amietem w Paryżu w Académie Julian. Początkiem marca 1891 r. podróżował do Rzymu. Od października 1895 do przynajmniej lutego 1896 r. przebywał w Mediolanie, gdzie kopiował obrazy starych mistrzów.

W wieku 34 lat Andrea Robbi zaniechał malarstwo i wybrał izolację. Być może pewną rolę odegrała tutaj śmierć ojca lub odrzucenie jego obrazów na jakiejś wystawie, być może porzucenie przez ukochaną. Sprawa ta nie jest wyjaśniona. Faktem jest, że zaszył się w odosobnieniu w rodzinnym domu Sper l'Ovetta w Sils, gdzie mieszkał z matką. Po śmierci matki w 1906 r. - jak wspominają naoczni świadkowie - żył w zaciemnieniu, okiennice były stale zamknięte i tylko kilka świec dawało skąpe światło. Wychodził tylko sporadycznie nocą, zrobił mały obchód i znowu wracał do własnego świata. W tym ponurym dla niego czasie regularnie przynajmniej do lat 20-tych odwiedzał go Giacometti.

Andrea Robbi zmarł w wieku 80 lat nie sprzedawszy za życia ani jednego swojego obrazu. Kiedy w 1945 r. wyczerpał się jego budżet, na długo zapomniano, że ten kaleka był jednym ze zdolniejszych młodych malarzy. Dopiero w latach 80-tych XX w. zwrócono na niego ponownie uwagę. Zachowała się tylko część jego dzieł, przeważnie niedatowane obrazy olejne, rysunki i akwarele. Jego prace pochodzą przeważnie z przed 1898 r. i z okresu między 1935 a 1940 rokiem. Niektóre z nich są niedokończone. W Sils w Chesa Fonio zostało nazwane muzeum jego imieniem, które wystawia jego dzieła.

Literatura


  • Giuliano Pedretti: Vom Licht in die Nacht : Andrea Robbi,1864-1945. Aarau, 2002: Sauerländer. ISBN 3034500025.

Linki