Christian Wilhelm Allers

Christian Wilhelm Allers (ur. 6 sierpnia 1857 r. w Hamburgu; zm. 19 października 1915 r. w Karlsruhe) - niemiecki rysownik, malarz i ilustrator znany przede wszystkim dzięki portretom i scenom z życia codziennego, jak również przedstawieniom z życia żołnierzy marynarki wojennej. Wykonał ilustracje do książki »Unser Bismarck, do której tekst napisał Hans Kraemer (ur. 1870).

Allers portrait klein
Christian Wilhelm Allers, autoportret.
Źródło: Wikimedia Commons

Życiorys

Christian Wilhelm Allers był synem kupca z Hamburga. Pracował tam najpierw jako litograf. W 1877 r. przeniósł się do Karlsruhe, gdzie początkowo także pracował jako litograf. W Akademii Sztuk Pięknych w Karlsruhe uczył się m.in. u malarza Ferdinanda Kellera (1842-1922). W latach 1880-81 służył w marynarce wojennej w Kilonii i był w tym czasie wspierany przez Antona von Wernera (1843-1915).

W Kilonii poznał Klausa Grotha (1819-1899).

Christian Wilhelm Allers został znany w 1888 r. dzięki swojej teczce »Club Eintracht«. Wykonał także kolejne teczki i ilustracje do książek (m.in. o Bismarcku), co w 1890 r. pozwoliło mu kupić dom w Karlsruhe, a w 1892 r. mógł zbudować willę na Capri, gdzie żył przez wiele lat. W tym czasie kilka razy przebywał w Hamburgu i Karlsruhe oraz podróżował po świecie. Jego willa została odwiedzona przez wielu niemieckich i zagranicznych prominentów.

Jesienią 1902 r. doszło do skandalu. Allers został obwiniony o pederastię, co było wynikiem afery związanej z przemysłowcem Friedrichem Alfredem Kruppem (1854-1902) i w 1903 r. sąd włoski skazał go na cztery i pół roku więzienia. Allers uciekł i kilkakrotnie podróżował dookoła świata. Malował nadal, ale pod pseudonimem »W. Andresen«. Na życie zarabiał malując portrety.

Zmarł 19 października 1915 r. w Karlsruhe, krótko po powrocie do Niemiec.

Znaczenie

Christian Wilhelm Allers był przedstawicielem naturalizmu. Rysował swoje motywy bardzo szczegółowo i realistycznie, bez dołączania własnych uczuć. U obserwatora dzięki treści dzieł mogą pojawić się także wzruszenia, na przykład w związku z przedstawieniem społecznych kontrastów lub następstw starzenia się. Jako techniki stosował często ołówek i kredę. Również jego kolorowe prace powstały w zasadzie na podstawie rysunku wykonanego pierwotnie ołówkiem, a dopiero później zostały pokolorowane (pastele, farba olejna, itd.).

Tematycznie jego prace pozwalają uporządkować się w następujące dziedziny:

  • Sceny dnia powszechnego (np. Club Eintracht, Spreeathener),
  • Opowieści z podróży (np. La bella Napoli, Rund um die Erde),
  • Przedstawienia ważnych osobistości (np. Unser Bismarck),
  • Portrety jako prace zlecone.

Literatura

  • Alexander Olinda: Freund Allers. Ein Künstlerleben. Union dt. Verlagsges., Stuttgart 1894.
  • Biografia Allersa w de.wikipedia.org.
  • Peter Weidisch (Hrsg.), Roland Halbritter, K. Popova: Christian Wilhelm Allers - Künstler, Weltenbummler, Bismarck-Zeichner. Bad Kissingen 2013, ISBN 978-3-934912-15-1.

Linki