Louis Köhler

Louis Köhler (ur. 5 września 1820 w Brunszwiku, zm. 16 lutego 1886 w Królewcu (niem. Königsberg)) – niemiecki pianista, dyrygent, kompozytor, nauczyciel gry na fortepianie i wydawca. (wyznanie ewangelickie)

Louis Köhler
Louis Köhler.
Źródło: Wikimedia Commons

Genealogia

  • Ojciec: Heinrich, mistrz stolarski;
  • Matka: Elisabeth Henrietta Katharina Maaßberg;
  • Ożenił się: w 1849 z Johanną z domu Bornträger.

Życiorys

Już w młodych latach Louis Köhler śpiewał w chórze i otrzymał lekcje gry na fortepianie i na skrzypcach, dzięki czemu zaczął grać w orkiestrze w Brunszwiku. Lekcje teorii harmonii udzieli mu Christian L. D. Zinkeisen i Joseph Adolph Leibrock. Krewny, którego odwiedził w 1839 roku w Poczdamie, umożliwił mu tam solowy występ i studia w Wiedniu u Karla Czerny, który polecił go nauczycielowi gry na fortepianie Carlowi Marii von Bocklet. Kompozycji uczył się u Simona Sechtera i Ignaza von Seyfrieda. W Wiedniu na zlecenie Karla von Holtei skomponował muzykę do Heleny Eurypidesa.

W 1843 roku wrócił do Brunszwiku, gdzie wystawiono jego opery Książę i malarz (Prinz und Maler) oraz Maria Dolores (1844). Później pracował jako akompaniator, kapelmistrz orkiestr teatralnych i kompozytor w Malborku i Elblągu. W 1846 roku został drugim dyrygentem w Teatrze Miejskim i kierownikiem Stowarzyszenia Śpiewaczego w Królewcu.

W Królewcu odnalazł swoje życiowe powołanie jako nauczyciel gry na fortepianie oraz pisarz o muzyce, od 1847 roku poświęcił się wyłącznie tej działalności. Do jego uczniów należeli między innymi tacy kompozytorzy jak Adolf Jensen, Hermann Goetz i Alfred Reisenauer.

Twórczość kompozytorska Louisa Köhlera jest wprawdzie dzisiaj zapomniana, ale kompozycje do nauki gry przetrwały i są nadal stosowane. Pisał artykuły do czasopisma „Signale für die musikalische Welt“ (od 1844), „Hartungsche Zeitung” (od 1849), „Neue Zeitschrift für Musik", „Neue Berliner Musikzeitung” i „Klavierlehrer“. Wydał między innymi utwory fortepianowe Franza Schuberta, Ludwiga van Bethovena i Carla Marii von Webera. Kompozycje Louisa Köhlera obejmują 314 dzieł, wśród nich opery, widowiska, muzykę kameralną, pieśni i balet Der Zauberkomponist.

Dzieła (wybór)

  • Die Melodie der Sprache in ihrer Anwendung besonders auf das Lied und die Oper (Melodia języka w jej zastosowaniu w pieśni operze). Leipzig 1853.
  • Systematische Lehrmethode für Clavierspiel und Musik (Systemowa metoda nauczania gry na fortepianie i muzyki), 1857.
  • Führer durch den Klavierunterricht (Przewodnik po lekcjach gry na fortepianie), Leipzig 1858.
  • Die neue Richtung in der Musik (Nowy kierunek w muzyce), Leipzig 1864.
  • Praktische Klavier-Schule Opus 300 (Praktyczna szkoła fortepianowa opus 300). Leipzig 1880.
  • Allgemeine Musiklehre für Lehrende und Lernende (Ogólna nauka muzyki dla nauczycieli i uczniów), Leipzig 1882.

Literatura

  • Krebs, Carl, "Köhler, Louis" w: Allgemeine Deutsche Biographie 51 (1906), s. 314-317; URL: https://www.deutsche-biographie.de/pnd116285036.html#adbcontent.
  • Langner, Thomas-M., "Köhler, Louis" w: Neue Deutsche Biographie 12 (1979), s. 307 f. [Online-Version]; URL: https://www.deutsche-biographie.de/pnd116285036.html#ndbcontent.

Linki