Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Johann Kölla


Johann Kölla znany także jako Johann Koella (ur. 20 marca 1740 w Stäfa koło Zurychu; zm. 18 stycznia 1778 w Stäfa) – szwajcarski rysownik, malarz, malujący portrety i sceny rodzajowe oraz modelarz. Jego uczniem był Johann Heinrich Meyer (1760–1832). (wyznanie ewangelicko-reformowane)

Życiorys


Johann Kölla pierwotnie miał zostać modelarzem i wykonywać formy kwiatów dla przemysłu bawełnianego. Aby nauczyć się rysunku uczęszczał przez pewien czas do atelier Johanna Caspara Füssliego (1706–1782). W wieku 19 lat zaczął malować jako samouk. Po pewnych poszukiwaniach jako temat malarstwa wybrał dzień powszedni rolnika. Obrazy rodzajowe z motywami rzemieślniczymi (np. U rzeźnika (Beim Fleischer czy U garbarza (Beim Gerber)) przekonały Johanna Caspara Füssliego do tego stopnia, że w 1770 został jego nauczycielem i mecenasem. Kiedy sporządził dwa autoportrety do kiążki Johanna Caspara Lavatera (1741–1801) Physiognomische Fragmente zur Beförderung der Menschenkenntnis und der Menschenliebe, otrzymał zlecenia na portrety.

Koella poślubił w 1767 Verenę Ryffel, z którą całe życie spędził w Stäfa. Po śmierci w 1778 pozostawił jej i jedynej córce duży majątek.

Linki


  • Matthias Vogel: Kölla, Johannes w SIKART - Lexikon zur Kunst in der Schweiz (dostęp 30.05.2018).
  • Michael Tomaschett: Kölla, Johann w Historisches Lexikon der Schweiz (HLS).