Ephraim Moses Kuh


Ephraim Moses Kuh (hebrajski אפרים משה קוה‎; ur. w 1731 we Wrocławiu; zm. 3 kwietnia 1790 tamże) - niemiecko-śląski poeta i kupiec pochodzenia żydowskiego. (wyznanie mojżeszowe)

Życiorys


Ephraim Moses Kuh miał według woli ojca zostać uczonym rabinem, ale niechęć syna do scholastyki hebrajskiej skłoniła ojca do rezygnacji z pierwotnego planu i postanowił wykształcić go na kupca. W tym celu wysłał go w 1763 r. do bliskich krewnych do Berlina, do bankiera Veitela Heine Ephraima. Kuh poznał w Berlinie Mosesa Mendelssohna, Karla Wilhelma Ramlera, Gottholda Ephraima Lessinga i innych uczonych i poetów. Postanowił poświęcić się studiom i sztuce poetyckiej, przy czym zaniedbał swoje obowiązki służbowe. W 1768 r. rozpoczął dwuletnią podróż przez Holandię, Francję i Włochy, w której zawsze towarzyszyły mu potwornie duże skrzynie z książkami. Po powrocie żył ponownie we Wrocławiu. We Wrocławiu udzielał pomocy przebywającemu tam Salomonowi Majmonowi. W 1786 r. przeżył wylew, w wyniku którego sparaliżowaną miał prawą stronę ciała oraz zaniemówił. W takim stanie zmarł 3 kwietnia 1790 roku.

Ephraim Moses Kuh napisał ponad 5000 wierszy, które zostały po jego śmierci zebrane i wydane przez Ramlera. W 1792 r. ich wybór ukazał się w dwutomowym wydaniu w Zurychu. Kilka wierszy wydrukowanych zostało także w rocznikach Deutsches Museum 1784—86. Wśród jego prac poetyckich znajdują się epigramaty, madrygały, pieśni i bajki, w których starał się naśladować rzymskiego poetę Fedrusa (15? p.n.e.- 50? n.e.) oraz ody.

Dzieła (wybór)


  • Hinterlassene Gedichte, 2 tomy z przedmową Mosesa Hirschela, 1792.
  • Epigramme von Ephraim Moses Kuh, 1872.

Literatura


  • Jakob Franck: Kuh, Ephraim w Allgemeine Deutsche Biographie (ADB). Tom 17, Duncker & Humblot, Leipzig 1883, s. 317.

Linki


  • Gotthard Deutsch, Alfred Feilchenfeld: KUH, EPHRAIM MOSES w Isidore Singer (Hrsg.): Jewish Encyclopedia. Funk and Wagnalls, New York 1901–1906.