Gottfried August Homilius


Gottfried August Homilius (ur. 2 lutego 1714 w Rosenthal; zm. 2 czerwca 1785 w Dreźnie) był niemieckim kompozytorem, kantorem i organistą. (wyznanie luterańskie)

Homilius (1782)
Gottfried August Homilius, 1782, rycina wykonana przez Christiana Ludwiga Seehasa.
Źródło: Wikimedia Commons

Genealogia


Ojciec Gottfried Abraham (1671–1722), pastor, syn pastora Hieronymusa w Oederan; matka Christina Sibylla, córka pastora Christopha Freyberga w Stolpen; – ożenił się 1) N. N. Heyder, 2) N. N.; miał dzieci (ile ?).

Życiorys


Po ukończeniu szkoły łacińskiej Annenschule (od 1724 liceum) w Dreźnie Gottfried August Homilius studiował od 1735 r. prawo na uniwersytecie w Lipsku, gdzie muzyczne wykształcenie otrzymał u Jana Sebastiana Bacha i organisty w kościele Mikołaja (niem. Nikolaikirche) Johanna Schneidera. Od 1742 r. był organistą w drezdeńskim kościele Marii Panny (niem. Frauenkirche) i od 1755 r. następcą Theodora Christlieba Reinholda (1682–1755) jako kantor w kościele Krzyża (niem. Kreuzkirche) i dyrygent chóru Dresdner Kreuzchor oraz dyrektor muzyczny w trzech głównych kościołach Drezna (Kreuzkirche, Frauenkirche i Sophienkirche).

Gottfried August Homilius zmarł 2 czerwca 1785 w Dreźnie i został pochowany na tamtejszym cmentarzu Johanniskirchhof.

Twórczość


Homilius był jednym z najwybitniejszych kościelnych kompozytorów w drugiej połowie XVIII wieku. Jego życie i twórczość oddane były służbie kościelnego urzędu. Obszerna spuścizna obejmuje 180 kantat kościelnych, 10 pasji, ponad 60 motetów, 4 magnificaty (kantyk śpiewany w czasie nieszporów), opracowania chorałów na organy i preludia. Jego styl jest pod wpływem elementów sentymentalizmu. W centrum jego uwagi znajdował się proces budowania Kościoła jako społeczności (niem. Erbauung). Jeśli nawet homofoniczny kształt przeważa w jego kompozycjach, to jako uczeń Bacha bardzo dobrze znał kontrapunkt i polifonizm, co potwierdzają jego motety i inne utwory. Wiele uwagi poświęcił pieśniom kościelnym. Zyskał też wielkie zasługi jako nauczyciel. Uczniami jego byli m.in. Johann Adam Hiller, Johann Friedrich Reichardt i Daniel Gottlob Türk.

Dzieła (wybór)


Literatura


  • Philipp Spitta: Homilius, Gottfried August w Allgemeine Deutsche Biographie (ADB). Tom 13, Duncker & Humblot, Leipzig 1881, s. 53–57.
  • Lothar Hoffmann-Erbrecht: Homilius, Gottfried August w Neue Deutsche Biographie (NDB). Tom 9, Duncker & Humblot, Berlin 1972, ISBN 3-428-00190-7, s. 590.

Linki