Erasmus Oswald Schreckenfuchs

Erasmus Oswald Schreckenfuchs (ur. 1511 w Merckenstein (Austria); zm. 1575 we Fryburgu Bryzgowijskim) – niemiecki matematyk, astronom, humanista i hebraista.

 Erasmus Oswald Schreckenfuchs
Erasmus Oswald Schreckenfuchs.
Źródło: >Wikimedia Commons

Biografia

Erasmus Oswald Schreckenfuchs studiował w Wiedniu, Ingolstadt i Tybindze, gdzie w młodym wieku powierzono mu nauczanie języka hebrajskiego. Z Tybingi udał się do Bazylei. Tam ściśle współpracował z Sebastianem Münsterem i oprócz języka hebrajskiego uczył matematyki, astronomii i retoryki. Wśród jego uczniów znalazł się sławny później botanik Kaspar Bauhin. Nie do końca wiadomo jakie relacje łączyły go z uczelnią we Fryburgu Bryzgowijskim; wydaje się, że często występował tam w charakterze wykładowcy, ale mieszkał nadal w Bazylei, aż w końcu, być może w wyniku zamieszek religijnych, które były także przyczyną wyjazdu Heinricha Glareana, osiadł na stałe we Fryburgu.

Schreckenfuchs położył wielkie zasługi dla astronomii, wydając wszystkie dzieła Ptolemeusza, z wyjątkiem geografii. Opublikował też w 1556 roku teorię o planetach z komentarzem („Theoriae novae planetarum”) Georga von Peurbacha. Komentarz do „Sphaera materialis” Johannesa de Sacrobosco, wydany w 1569 roku, zawiera wiele niezależnych informacji, z których na szczególną uwagę zasługuje bardzo praktyczna modyfikacja najpopularniejszego w tamtych czasach przyrządu pomiarowego - laski Jakuba. W 1567 roku wydał podręcznik astronomii sferycznej „Primum mobile”. Zajmował się również chronologią, ale jego wielkie dzieło jej poświęcone ("De ratione annorum antiquarum gentium"), w którym omówił chronologię wszystkich starożytnych ludów cywilizowanych, zostało opublikowane dopiero przez jego syna Lorenza Schreckenfuchsa.

Pod kierunkiem swego przyjaciela Sebastiana Münster przetłumaczył z hebrajskiego na łacinę teksty matematyczne („Sphaera mundi autore Rabbi Abrahamo Hispano filio R. Haijae. Arithmetica secundum omnes species suas autore Rabbi Elija Orientali. Quos libros Oswaldus Schreckenfuchsius vertit in linguam latinam, Sebastianus vero Munsterus illustravit annotationibus”, 1546) oraz opublikował łacińskie wydanie „Pieśni nad pieśniami” („Cantica Canticorum et Ecclesiastes Salomonis”, 1553). Gdy 23 maja 1552 roku zmarł Sebastian Münster, jako jego zaufany przyjaciel, wygłosił mowę pogrzebową w języku hebrajskim[1].

Literatura

  • Günther, "Schreckenfuchs, Erasmus Oswald" w: Allgemeine Deutsche Biographie 32 (1891), s. 467-468 online.

Linki

Przypisy

  1. Mowa pogrzebowa.