Johann Matthäus Bechstein


Johann Matthäus Bechstein (ur. 11 lipca 1757 w Waltershausen; zm. 23 lutego 1822 w Dreißigacker k. Meiningen) - niemiecki przyrodnik, leśnik i ornitolog. Uznawany za pioniera leśnictwa i ojca ornitologii niemieckiej. (wyznania ewangelickiego)

Rodzina


Ożenił się w 1790 r. z Augustą Carsten; w 1810 r. zmarł ich jedyny syn i adoptowali dziewięcioletniego siostrzeńca Ludwiga Dupontreau (= Ludwig Bechstein).

Życiorys


Johann Matthäus Bechstein studiował w latach 1776-1781 teologię i jednocześnie nauki przyrodnicze na uniwersytecie w Jenie, po czym w latach 1784-1794 był nauczycielem matematyki, botaniki, zoologii i mineralogii w placówce wychowawczej Christiana Gotthilfa Salzmanna w Schnepfenthalu. W 1794 założył w Waltershausen szkołę leśnictwa. W 1801 roku rozpoczął pracę w nowo założonej akademii leśnictwa w Dreißigacker (obecnie Meiningen), której był dyrektorem aż do śmierci w 1822 roku.

Bechstein uważany jest za założyciela leśnictwa i ojca ornitologii w Niemczech. Ornitologia była jego ulubionym zajęciem. Jego praca Gemeinnützige Naturgeschichte Deutschlands może uchodzić za pierwszy nowoczesny atlas ptaków Niemiec, a jego Ornithologisches Taschenbuch jest pierwszym przewodnikiem ornitologicznym tego rodzaju. Poza tym rozbudował naukę o entomologii i botanice lasu.

Johann Matthäus Bechstein w 1806 r. otrzymał tytuł doctora honoris causa uniwersytetu w Erlangen. W 1800 został członkiem Niemieckiej Akademii Przyrodników - Leopoldina (Deutsche Akademie der Naturforscher Leopoldina), w 1808 korespondencyjnym członkiem Bawarskiej Akademii Nauk w Monachium, a w 1812 korespondencyjnym członkiem Pruskiej Akademii Nauk w Berlinie.

Dzieła (wybór)


  • Kurze aber gründliche Musterung aller bisher mit Recht oder Unrecht von dem Jäger als schädlich geachteten und getödteten Thiere, 1792.
  • Naturgeschichte der Stubenvogel, 1795.
  • Diana oder Neue Gesellschaftsschrift zur Erweiterung und Berichtigung der Natur-, Forst- und Jagdkunde, 1797.
  • Naturgeschichte der schädlichen Waldinsekten, 1798.
  • Handbuch der Jagdwissenschaft, 1801.
  • Forstbotanik oder vollständige Naturgeschichte der deutschen Holzpflanzen und einiger fremden, 1810.
  • Die Waldbenutzung für angehende und ausübende Forstmänner und Cameralisten, 1821.

Literatura


Linki